Popularność świadczeń pielęgnacyjnych rośnie w naprawdę szybkim tempie. Ich zadaniem jest zastępowanie dochodu, jaki opiekun osoby niepełnosprawnej mógłby uzyskać, gdyby podjął pracę bądź gdyby nie zrezygnował z pracy zarobkowej w celu sprawowania tego typu opieki. Sporo osób zastanawia się jednak, czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu. Jak jest w praktyce?
Czym tak naprawdę jest świadczenie pielęgnacyjne i komu przysługuje?
Świadczenie pielęgnacyjne otrzymuje się w celu sprawowania osobistej opieki nad osobą niepełnosprawną. Aby otrzymać tego typu świadczenie, należy zrezygnować z zatrudnienia oraz jakiejkolwiek formy zarobkowej. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ono 2988 złotych. Warto pamiętać o tym, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w sytuacjach, kiedy to niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia przez nią pełnoletności. Możliwe jest też otrzymanie świadczenia, jeżeli do niepełnosprawności doszło w trakcie nauki w szkole bądź w szkole wyższej (w tym przypadku osoba niepełnosprawna nie może mieć więcej niż 25 lat). O przyznanie świadczenia mogą ubiegać się zarówno rodzice dziecka, jak i osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną czy inni ludzie mający obowiązek alimentacyjny. Sporo ludzi po dziś dzień nie wie jednak, do czego wlicza się świadczenie pielęgnacyjne i jakie uprawnienia mają osoby, które je pobierają. Jak więc jest w rzeczywistości?
Czy świadczenie pielęgnacyjne jest traktowane jako dochód?
Zadaniem świadczenia pielęgnacyjnego jest zastępowanie dochodu. Wiąże się to z tym, że duża część społeczeństwa zastanawia się, czy świadczenie pielęgnacyjne jest dochodem. Przede wszystkim, warto podkreślić, że świadczenie to nie jest związane z kryterium dochodowym, co odróżnia je od wielu pozostałych świadczeń. Według polskiego prawa, świadczenie pielęgnacyjne nie jest traktowane jako dochód i automatycznie nie wlicza się do dochodu. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie świadczenia można pobierać równorzędnie z wspomnianym świadczeniem pielęgnacyjnym. Należy pamiętać o tym, że świadczenia pielęgnacyjnego nie wolno łączyć ze świadczeniem rodzicielskim czy opiekuńczym. Jeśli osoba jest uprawniona, chociażby do dwóch tego typu świadczeń, to musi wybrać jedno z nich.
Świadczenie pielęgnacyjne a dochód – najważniejsze informacje na ten temat
Fakt, że świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu, niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Jednym z nich jest fakt, że osoby pobierające to świadczenie śmiało mogą ubiegać się, chociażby o zasiłek rodzinny. Jeżeli matka opiekująca się niepełnosprawnym dzieckiem pobiera świadczenie pielęgnacyjne, to śmiało może starać się także o inne formy pomocy od państwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pobierając świadczenie, nie można podejmować żadnej pracy zarobkowej, gdyż w przeciwnym razie świadczenie może zostać odebrane. Co ciekawe, przed kilkoma laty świadczenie pielęgnacyjne było jeszcze wliczane do dochodu, co oznacza, że zmiany w tym aspekcie zaszły relatywnie niedawno. Przed 2020 rokiem za dochód uważało się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, oraz rentowe, a także na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już wpisane do kosztów uzyskania przychodu.
Zmiany po nowelizacji
Przed wspomnianą nowelizacją szeroko pojęte zasiłki pielęgnacyjne były traktowane jako dochód. Wiązało się to jednak z bardzo dużym niezadowoleniem społecznym, co sprawiło, że podjęto decyzję o tym, że niektóre świadczenia przestaną być traktowane jako dochody. Warto podkreślić, że według obecnej ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przyczynia się to do tego, że świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu. Ma to olbrzymie znaczenie dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci, którzy mają możliwość poszukiwania także innych form wsparcia finansowego. Oczywiście, istnieją świadczenia, których nie można łączyć, ale i tak od kilku lat sytuacja ludzi zajmujących się niepełnosprawnymi osobami ulega naprawdę diametralnej poprawie. Osoby zastanawiające się, czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu rodziny, mogą więc już mieć pewność, iż tego typu świadczenie nie będzie wpisywane do ich dochodu.