Świadczenie pielęgnacyjne należy do grupy świadczeń opiekuńczych. Jest ono kierowane do rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. W zależności od tego, czy prawo do świadczenia zostało nabyte na nowych, czy starych zasadach, może przysługiwać do momentu ukończenia przez dziecko z niepełnosprawnością 18 r.ż. lub być wypłacane nadal, bez limitu wieku, mimo osiągnięcia pełnoletności przez dziecko. To jednak rodzi pytanie jak okres ten będzie miał się do stażu pracy opiekuna osoby z niepełnosprawnością, innymi słowy – czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do lat pracy?
Świadczenie pielęgnacyjne – czy liczy się do stażu pracy? Przepisy prawne
Rodzice i opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności często muszą być przy nich przez całą dobę. Ze względu na związane z opieką nad osobą z niepełnosprawnością obowiązki, przysługuje im pomoc finansowa. Jednak opieka ta to często wiele lat pozostawania bez zatrudnienia, zatem pojawia się pytanie: Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do lat pracy? Niestety, w tradycyjnym rozumieniu czas poświęcony na opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością nie jest wliczany do stażu pracy.
Ustawa Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określa, kiedy i za jakie okresy naliczany jest staż pracy. Można tam znaleźć zarówno zapisy dotyczące czasu wykonywania pracy, jak również okresów nieskładkowych, które mimo wszystko liczą się jako lata pracy. Jednakże okres, w którym pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne, nie figuruje w ustawie. Innymi słowy czas, w którym rodzic lub opiekun dziecka z niepełnosprawnością korzystał ze świadczenia, pozostając z dzieckiem w domu, nie będzie uwzględniony podczas przeliczania wysokości emerytury.
Świadczenie pielęgnacyjne a staż pracy – jak obliczyć go przy chęci ponownego zatrudnienia się przez rodzica lub opiekuna?
Przestawmy sytuację na przykładnie praktycznym. Opiekun dziecka po okresie korzystania ze świadczenia wraca na rynek pracy. Co powinien odpowiedzieć zapytany o staż? Do stażu liczą się jedynie przepracowane przed okresem pobierania świadczenia lata. Sam okres korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego nie może zostać do nich doliczony. Zatem, jeśli przed uzyskaniem orzeczenia, opiekun przepracował 10 lat, a następnie przez 18 lat korzystał ze świadczenia pielęgnacyjnego, w stażu bierze pod uwagę jedynie wspomniane 10 lat pracy zarobkowej.
Świadczenie pielęgnacyjne „na nowych zasadach” – czy będą jakieś zmiany kontekście stażu pracy?
Obecnie osoby uprawnione do tego, by pobierać świadczenie pielęgnacyjne, mogą korzystać ze wsparcia w dwóch opcjach: „na starych zasadach” lub „na nowych zasadach”. Pierwsza opcja dotyczy opiekunów i rodziców, którzy zyskali prawo do świadczenia do dn. 31.12.2023 r. Natomiast ci, którzy zyskali je po upływie tej daty, mają prawo zdecydować, z której opcji chcą skorzystać. Powstaje zatem pytanie, czy nowe świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do lat pracy i jak wygląda w kontekście pobierania emerytury i renty? Przyjrzyjmy się, czym różnią się poszczególne opcje.
Świadczenie pielęgnacyjne „na starych zasadach”
Przede wszystkim może być pobierane nawet po ukończeniu przez dziecko 18 r.ż. Jednak równocześnie nie pozwala na podjęcie przez opiekuna pracy zarobkowej, a także wiąże się z brakiem możliwości pobierania emerytury przez opiekuna.
Świadczenie pielęgnacyjne „na nowych zasadach”
Oznacza koniec wypłacania świadczenia z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Jednak w tym przypadku opiekun może podjąć pracę zarobkową, a także jest upoważniony do pobierania emerytury.
Zatem w obu przypadkach świadczenie pielęgnacyjne nie liczy się do stażu pracy, jednak w opcji „na nowych zasadach”, opiekun ma możliwość podjęcia pracy, która będzie brana pod uwagę przy rozliczaniu emerytury. Niestety osoby, które muszą zostać przy dziecku przez praktycznie cały czas, co uniemożliwia im pracę, w dalszym ciągu nie będą mogły wliczyć tego okresu do stażu pracy.
Nasze działania są wpierane prawnie przez kancelarię prawną Staśkiewicz i Janczarek – Adwokaci i Radcowie Prawni